ВАСИЛ ТОНЧЕВ ГЕРБ води с 10,5% пред ППДБ на парламентарните избори

...
ВАСИЛ ТОНЧЕВ ГЕРБ води с 10,5% пред ППДБ на парламентарните избори
Коментари Харесай

Сова Харис: ГЕРБ води убедително - 26,6%, ПП-ДБ - 16,1%, Възраждане - 15,3%

ВАСИЛ ТОНЧЕВ

 

ГЕРБ води с 10,5% пред ППДБ на парламентарните избори - 26,6 против 16,1. Трета е " Възраждане " с 15,3%. Това сочи изследване на Агенция СОВА ХАРИС извършено в интервала 8-13 май 2024 година измежду 1000 български жители по метода на стандартизираното face-to-face изявление в  дома на респондента. Максимална неточност за 50% условен дял при 95%  гаранционна възможност: 3,4%. Изследването е по поръчка на «ПИК  БРОУДКАСТИНГ» АД. 

 

ДОВЕРИЕ В ПОЛИТИЧЕСКИЕ ЛИЧНОСТИ. 

 

Изследването демонстрира, че политикът, който продължава да получава най високо доверие в България, е Румен Радев – 50,7%. Това не е нещо ново, но  огромната отдалеченост пред другите политически фигури можем да приемем като  изненадваща. Вероятно позицията на коректив, който не взе участие директно в  идните избори, спомага за оформянето на това отношение на избирателите  към фигурата на президента. Не бива да подценяваме и смисъла на  обичайното удобно отношение към институцията, която той съставлява.

 

Тези причини са в действие и при установяване на доверието към вицепрезидента  Илияна Йотова. Тя безапелационно стои на второ място с 37,4% доверие.

 

От водачите на  политически партии, участващи в идните избори, най-високо е доверието към  Бойко Борисов (21,3%). Очевидно ръководителят на ГЕРБ съумява да поддържа  обществения си облик. По този метод спомага и за повишение рейтинга на партията  му. Същите причини могат да се приведат и за водача на „ Възраждане “ Костадин  Костадинов, който заема четвъртото място с 18,1%. Сравнително висока степен на  доверие получава и Ваня Григорова (16,3%), която дружно с съдружната си  партньорка Мая Манолова (13,9% доверие) теглят нагоре резултата на ръководената  от тях групировка „ Солидарна България “.

 

Това не може да се каже за водачите на  ПП-ДБ: Кирил Петков (13,4%), Асен Василев (12,6%), Христо Иванов (11,4%) и Атанас  Атанасов (9,4%). Макар и одобрени политици, те получават доверие, близко или по ниско от това на обединението, която съставляват, а това несъмнено е проблем в  предизборна конюнктура. Доверието към Слави Трифонов е 14,1%, Корнелия Нинова  – 13,3%, Стефан Янев – 11,4%, Румен Христов – 8,9%, Красимир Каракачанов – 8,3%,  Петър Москов – 7,3%, Костадин Паскалев – 6,4%. Може да се каже, че степента на  доверие при всички тях надвишава настройката за поддръжка на ръководените от тях  политически планове. При Делян Пеевски (6,0% доверие) има усъвършенстване, само че засега  не е спечелил напълно гласоподавателите, които обичайно гласоподават за ръководеното от  него придвижване. Значими резултати получават и Кузман Илиев (5,8%), Иван Гешев  (5,4%) и Дарин Дросев (5,3%). За отношението към тях и техните политически  планове е рано да се вършат заключения, защото към момента не са известни като политици  на необятната публика.  

 

ДОВЕРИЕ В ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ПАРТИИ. 

 

Доверието в политическите партии всъщност обрисува границата, в която  може да пораства електоралната им поддръжка. Изследването демонстрира, че и по този  индикатор най-добре стои обединението ГЕРБ-СДС с 22,4% доверие на гласоподавателите. Второ място - може би към този момент не изненадващо – е „ Възраждане “ с 15,6%. Третото  място е за Българска социалистическа партия с 13,5%, което отразява капацитета на левите гласоподаватели като цяло.  Четвърто място по този индикатор заема „ Има Такъв Народ “ (12,0%).

 

След тях се  подрежда до неотдавна управялващата коалиция ПП-ДБ с 11,3%, което е показателно за  съмненията измежду нейните поддръжници. Висок старт може да се означи за  „ Солидарна България “ с 8,9% доверие. Добра позиция има и „ Български Възход “ с  8,0%. Движение за права и свободи със своите 7,7% доверие продължава да се опира основно на традиционния  си електорат. Следват „ Левицата “ с 6,5%, Вътрешна македонска революционна организация и „ Синя България “ с по 5,3%.

 

Коалициите „ Център “ (2,4%) и „ Граждански Блок “ (2,2%) към този момент декларират, че ще  търсят място в политическата ни система.

  

ИЗБИРАТЕЛНА АКТИВНОСТ. 

 

В последните години на българските гласоподаватели ни се постанова постоянно да  вървим до урните. Тази процедура оказва помощ да се дефинира по-точно делът на активните  гласоподаватели в страната. На предходните парламентарни избори гласоподаваха към 2,7  млн. българи. Сега може да се допусна, че на 9 юни 2024 година броят гласуващи ще  бъде съвсем същият, с дребна редукция. Че са изцяло сигурни, че ще гласоподават,  декларират 41,0% от имащите право на глас. Допускам, че към тях ще се прибавят още  няколко % от колебаещите се, които в последния миг ще решат да  упражнят правото си на глас. Това ще докара до урните сред 2,5-2,6 млн. души.  Разбира се, не трябва да се изключват и изненади до края на акцията.  

 

РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ГЛАСОВЕТЕ Пожарна охрана ПАРТИИ ЗА БЪЛГАРСКИ ПАРЛАМЕНТ СРЕД ГЛАСУВАЩИТЕ ЗА КОНКРЕТНА ПАРТИЯ/КОАЛИЦИЯ. 

 

Може да се твърди, че политическата обстановка у нас сега се развива под  превъзходството на две обединения: ГЕРБ-СДС и Движение за права и свободи. Това са политическите субекти,  които дефинират дневния ред в страната. Не инцидентно откакто наложи своята  визия, ГЕРБ се обрисува като безапелационен водач на идния избор с поддръжка от  26,6%. Интрига се обрисува при битката за второто място: 16,1% декларират, че ще  гласоподават за ПП-ДБ, 15,3% - за „ Възраждане “ и 15.0% - за Движение за права и свободи. Голямата въпросителна  тук е за резултата на до неотдавна ръководещата коалиция, защото е мъчно да се  дефинира къде ще спре отливът на поддръжката за нея. Финалният стадий на  акцията ще има решаващо значение за ПП-ДБ.

 

„ Възраждане “ и Движение за права и свободи влязоха на  тези избори в добра кондиция и се чака да активизират обичайните си  последователи. Българска социалистическа партия в този си вид се стабилизира на петото място. Социалистите  към този момент не са монополист в лявото политическо пространство. „ Левицата “ и новата  групировка „ Солидарна България “ имат устойчиво наличие на политическата  сцена. Нещо повече, обединението на Ваня Григорова и Мая Манолова даже има шанс  да влезе в идващия парламент. Това ще се реши във финалната фаза на  акцията.

 

Партията на Слави Трифонов към този момент стои устойчиво над бариерата за  влизане в Народното Събрание.

 

Интересна е обстановката при извънпарламентарните  партии, позициониращи се в дясното политическо пространство. В този бранш ще се влеят доста количество гласове, търсещи ново посланичество. Засега обаче  никой от кандидатите не съумява да притегли към себе си упованията на  гласоподавателите. Фаворит към сегашния миг е коалиция „ Синя България “,  следвана от Вътрешна македонска революционна организация, коалиция „ Център “, „ Български Възход “, „ Граждански Блок “ и  други.  

 

РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ГЛАСОВЕТЕ Пожарна охрана ПАРТИИ ЗА ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ СРЕД ГЛАСУВАЩИТЕ  ЗА КОНКРЕТНА ПАРТИЯ/КОАЛИЦИЯ. 

 

Не е изненада, че резултатите от вота за Европейски парламент повтаря в  огромна степен тези за български парламент. Според проучването се очертава  изборната интензивност да е към 3% по-ниска, а разпределението по партии да е  идентично на това за вътрешните ни парламентарни избори. Съществената разлика  тук е, че прагът за влизане в Европейската институция е по-висок: 5,88% за Екологичен потенциал срещу  4% за Народно събрание. Също по този начин е значимо, че българите, които живеят в страни отвън Европейски Съюз, нямат  право да гласоподават.  

 

Резултатите демонстрират, че изненади могат да провокират две партии, които са  на прага за влизане надлежно в българския и в Европейския парламент. Това  в допълнение ще поддържа интригата в предизборната битка. Ако „ Солидарна  България “ влезе в българското Народно събрание, а „ Има Такъв Народ “ излъчи евродепутат, тогава  разпределението сред парламентарните сили ще претърпи значителни  разбърквания.  

 

АКЦЕНТИ В ПРЕДИЗБОРНАТА КАМПАНИЯ. 

 

По принцип провеждането на избори води до пренареждане на  политическото пространство в сходство с настоящите упования на  гласоподавателите. Нови избори би следвало да стабилизират ситуацията в страната.  Този път обаче не е по този начин, защото упованията са, че резултатите ще възпроизведат  досегашното състояние. Това значи, че за следващ път няма да имаме стабилно  болшинство, което да преведе страната през комплицираната интернационална конюнктура, в  която се намира светът. Резултатите от проучването демонстрират, че оптимисти в това  отношение са едвам 19,0%, а песимисти са 52,7% от пълнолетните българи.  

 

Друга съществена тематика в предизборната акция е за отговорността за провала  на ротацията при предходното ръководство. Засега причините на ГЕРБ-СДС са по безапелационни: 40,9% от гласоподавателите считат, че виновни са ПП-ДБ, докато  отговорност от ГЕРБ-СДС търсят 28,2%.  

Според повече от половината гласоподаватели (52,2%) след свалянето на ГЕРБ  от власт корупцията в страната е останала без смяна. Според други 28,2% даже се  е нараснала, а едвам 7,4% са на мнение, че корупцията е намаляла. 12,2% не могат да  преценяват. Неминуемо тези оценки ще окажат значително въздействие върху  резултатите от идния избор. 

  

РЕЗУЛТАТИ:

 

ИМАТЕ ЛИ ДОВЕРИЕ НА СЛЕДНИТЕ ПОЛИТИЦИ/ ЛИЧНОСТИ?  (Отговор " Имам доверие " ) 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР